W dniach 22 – 27 sierpień 2009 r zaplanowana jest wycieczka dla najbardziej udzielających się w imprezach i uroczystościach miejskich dzieci i młodzieży. W tym roku będą to: SANDOMIERZ, ARKADIA, BIESZCZADY i SŁOWACJA (z wieloma atrakcjami).
Uczestnictwo dzieci i młodzieży MCK jest bezpłatne. Osoby chcące pojechać odpłatnie (około 15 miejsc) mogą uzyskać informacje w sekretariacie Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie.
letni wypoczynek dzieci, które w przerwie od szkoły pozostaną w domu, może być bardzo ciekawy. Tak zapewniają tegoroczni organizatorzy „Wakacji pod lipą” - Miejskie Centrum Kulturalne, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejska Biblioteka Publiczna oraz lipnowskie szkoły podstawowe i gimnazjum.
MCK zwraca się z gorącymi podziękowaniami dla wszystkich mieszkańców naszego miasta za udział w uroczystościach Patrona Lipna Św. Antoniego oraz „Dni Lipna”, w szczególności dla instytucji i osób bez których organizacja tych świąt byłaby nie możliwa.
Należą do nich Ksiądz Prałat Franciszek Cieślak i Burmistrz miasta Lipna Janusz Dobroś.
Instytucje :Bank PKO S.A., Agromlecz, Konwektor, Bank Spółdzielczy, Gminna Spółdzielnia „S.CH.”, Przedszkole nr1, Przedszkole nr4, Policja, Szkoły podstawowe nr 3, nr 5, nr 2, Gimnazjum, Straż Pożarna, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Ochotnicza Straż Pożarna, Powiatowy Zarząd Dróg, Radni Klubu "Zgoda"
Oraz osoby prywatne:
Państwo Krakowscy, Kłutkowscy, Jaszewscy, Cackowscy, Wiśniewscy, Ługowscy, Dariusz Wiśniewski, Wiesław Pipczyński, Jan Kaliszewski, Grażyna Kalinowska, Agnieszka Drozdowska, Mieczysław Grabowski, Marcin Złakowski, Elżbieta Pipczyńska, Bożena Stark, Andrzej Marcinkowski, Marcin Kawczyński, Piotr Strulak, Dariusz Domagalski, Alicja Żelechowska,Henryk Zabłocki.
Drugi dzień obchodów „Dni Lipna 2009” obfitował w wiele atrakcji. Dzieci brały udział w konkursie plastycznym „Lipno w legendach” oraz w licznych konkursach sprawnościowych.
Na głównej scenie występowali wokaliści z MCK oraz formacje taneczne. Nie zabrakło takich zespołów jak: „REMIX” , „CONTRAST” , „WISIELEC” , „REVOLVER”. Swoją obecnością zaszczyciła nas grupa taneczna „TOP FREAK CREW”. Punktem kulminacyjnym tego wieczoru był koncert zespołu „BRACIA”.
Podczas oficjalnego otwarcia "DNI LIPNA 2009" zostały wręczone nagrody oraz dyplomy konkursu fotograficznego "Nasze klimaty..."
I miejsce - Dagmara Kurto
II miejsce - Paula Klaban
III miejsce - Rafał Bejnar
wyróżnienia
Karolina Ciemińska
Paulina Socha
Ewelina Włodarczyk
W dniu 19 czerwca o godz. 15:00 Burmistrz Miasta Lipna przekazał klucz Poli Negri i Ch. Chaplinow. Obchody "DNI LIPNA 2009" oficjalnie zostały otwarte.
15:00 - Przekazanie kluczy do Miasta przez Burmistrza Poli Negri i Ch. Chaplinowi
Występy artystyczne oraz pokonkursowa wystawa fotografii
„NASZE KLIMATY” – wręczenie nagród i dyplomów – Plac Dekerta.
15:00 - Konkurs plastyczny w plenerze „LIPNO W LEGENDACH” – Bulwary
15:00 - 17:00 -Wokaliści MCK, formacje taneczne
17:00 – 19:00 – Zespół „REMIX”, „CONTRAST”, grupa taneczna
„TOP FREAK CREW”
19:00 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
19:30 – Zespół „WISIELEC”
20:10 – Zespół „REVOLVER”
20:40 – MARTA DYWICKA (1 miejsce w konkursie „Śpiewać każdy może”)
22:30 – Zespół „ REMIX” i „CONTRAST”
23:30 – Puszczanie wianków na rzece
24:00 – Pokaz fajerwerków
Od 15:00 – 24 funkcjonuje bufet
13:00 – Stadion miejski – mecze:
Reprezentacja Sejmu RP – Samorządowcy Lipna
Komenda Powiatowa Policji – KPP Straż Pożarna
20:00 – Zakończenie DNI LIPNA w klubie BAKALARKA – uroczyste otwarcie w
MCK – oddanie kluczy Burmistrzowi
Koncert JERZEGO RYBOWICZA przy akompaniamencie
ARKADIUSZA ŚWIERSKIEGO
Dzień 12 czerwca otwierał trzydniowe obchody święta Patrona Miasta Lipna. O godzinie 17 z kościoła WNMP przemaszerowała uroczysta procesja. Na wzgórzu został odczytany akt nadania patrona naszemu miastu. Pod przewodnictwem jego Ekscelencji księdza Biskupa Wiesława Alojzego Meringa została odprawiona uroczysta msza święta, oraz udzielenie sakramentu bierzmowania lipnowskiej młodzieży.
Stanisław Sojka, Soyka urodzony 26 kwietna 1959 r. w Żorach. Zaczął występować już w wieku 7 lat, kiedy to zaczął śpiewać w sopranach w gliwickim chórze katedralnym, po czym mając 14 lat został kościelnym organistą. Był wówczas uczniem Podstawowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gliwicach, gdzie uczył się gry na skrzypcach. Naukę kontynuował w Liceum Muzycznym w Katowicach, po czym studiował na Katowickiej Akademii Muzycznej, na kierunku aranżacji i kompozycji. W czasie studiów był wokalistą uczelnianego big-bandu Puls, z którym dokonał kilku nagrań dla Polskiego Radia w Katowicach.
W dniu 13 czerwca 2009r. ten znakomity polski wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek zaszczycił swoją obecnością w naszym mieście, występując przed licznie zgromadzoną lipnowską publicznością. Na tle prac wybitnego artysty prof. Wiesława Smużnego, Stanisław Sojka wraz ze swoim zespołem, zagrali koncert, który pozostanie w pamięci . Nie obyło się bez takich „szlagierów” jak : „Tolerancja”, "Tango memento vitae", "Życie to krótki sen" i wiele innych.Po wysłuchaniu półtoragodzinnego występu, publiczność nagrodziła artystę gromkimi owacjami.
„Msza święta jest to Przenajświętsza Ofiara Nowego i wiecznego Przymierza Bożego z ludźmi, w której Jezus Chrystus, raz jeden na wszystkie wieki życie swoje ofiarowawszy niegdyś na krzyżu za zbawienie świata, teraz niepojęcie utajony pod postaciami chleba i wina, złączony mistycznie z całą społecznością Kościoła swego świętego, ofiarę swoją krzyżową bezkrwawym sposobem ponawia przez posługę kapłana na uwielbienie Boga, za grzechy nasze i na uproszenie nam łask do zbawienia potrzebnych.”
W dniu 13 czerwca 2009 roku ulicami Lipna przemaszerowała procesja na wzgórze Św. Antoniego Padewskiego. Grono wiernych zebrało się tam aby uczestniczyć w wyjątkowym święcie … Mszy Św. odprawianej w klasycznym rycie rzymskim (trydenckim).
Przepełniony mistycyzmem obrządek, prowadzony przez ks. Prałata Andrzeja Wawrzyniaka, uświetniła obecność rycerzy oraz Chóru Akademii Muzycznej z Bydgoszczy.
W dniu 14 czerwca w parku miejskim odbyły się liczne imprezy związane z Świętem Patrona Miasta Lipna. Odwiedziła nas Drużyna Rycerska Komturii Ostródzkiej, jedna z najlepszych drużyn w Polsce. Swoją obecnością zaszczycili nas również Rycerze z Zamku Bierzgłowskiego. Na wzgórzu Św. Antoniego można było oglądać prace sztuki współczesnej autorstwa prof. K. Mazura oraz prof.. M. Stępaka. Obiekty te były prezentowane wcześniej w znanych galeriach Polskich jak i zagranicą.
Po wykładach historycznych Jacka Hogi oraz Prezesa Europejskiej Fundacji "Pamięć i Dziedzictwo" Pawła Czachora mogliśmy wysłuchać koncertu Pawła Czekalskiego.
W dniach 29.05. - 31.05.2009 odbyła się III edycja Przeglądu Twórczości Filmowej "POLA I INNI". Imprezę zorganizowało Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. "Poli Negri". Uroczystości odbyły się w KINIE "Nawojka"
Filip Jarek zdobył wyróżnienie na XXIII Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim im. Bolesława Leśmiana, który odbywał się w dniach 30-31 maja w Iłży (woj. Mazowieckie). Ponadto w ostatnim czasie Filip zwyciężył także w eliminacjach wojewódzkich do 54 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się w Lubostroniu. Filip będzie reprezentował nasze województwo na finale konkursu w Ostrołęce.
ŚWIĘTO PATRONA MIASTA LIPNA ŚW. ANTONIEGO PADEWSKIEGO
Uczniowie sekcji muzycznych MCK i Szkoły Muzycznej Res Facta Musica zaprezentowali swój dorobek artystyczny podczas koncertu z okazji „Dnia Matki.” Młodsze pociechy zarecytowały piękne wiersze dla swoich mam.