W dniach od 28 do 30 września 2012 roku w Miejskim Centrum Kulturalnym odbywa się plener plastyczny członków Polskiego Związku Niewidomych z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Plener prowadzony jest przez prof. Mariana Stępaka z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu i zakończony będzie wystawą wykonanych prac w dniu 4 pażdziernika 2012 roku o godz. 10:00.
20 września 2012 roku z okazji otwarcia nowego oddziału Banku Spółdzielczego w Lipnie gościliśmy Stanisława Soykę. Artysta, jak zwykle w doskonałej formie, dał godzinny koncert w kinie "Nawojka". Repertuar choć znany spotkał się z gorącym przyjęciem zgromadzonej publiczności. Z pewnością wydarzenie to na długo pozostanie w pamięci wszystkich zgromadzonych gości.
Otwarcie wystawy w dniu 5 października 2012 roku o godz. 18:00 w sali kameralnej MCK w Lipnie. Piotr Górecki - lipnowianin, artysta - plastyk wielokrotnie nagradzany, również za granicą kraju, laureat "Dzieła Roku".
Za bezinteresowną pomoc i wsparcie dla działalności artystycznej Miejskie Centrum Kulturalne przyznało statuetkę "Złota Lipa" dla Zakładu Cukierniczo - Piekarniczego JASZEWSCY SP.J. w Lipnie. Nagrodę wręczono właścicielom zakładu Januszowi i Mariuszowi Jaszewskim.
15 września na Placu Dekerta odbyło się Święto Lipy, podczas którego zaprezentowali się artyści MCK w cygańskim repertuarze. Były śpiewy, tańce i zabawy przy ognisku, serwowano także pieczone ziemniaki i lipową herbatę. Impreza była okazją do przyznania "Złotej Lipy" dla Mecenasa Kultury p. Jaszewskim z Lipna.
W dniach 12 - 13 września Bank Spółdzielczy w Lipnie organizował Dni Otwarte w swojej nowej siedzibie przy ul. Włocławskiej w Lipnie. Miejskie Centrum Kulturalne przygotowało oprawę inauguracyjną wydarzenia. Jednocześnie w dniu 20 września w ramach uroczystości otwarcia oddziału Banku Spółdzielczego oprócz części oficjalnej MCK przygotowało część artystyczną oraz obsługę techniczną koncertu Stanisława Soyki w kinie "Nawojka".
W Miejskim Centrum Kulturalnym od 1 września prezentowana jest wystawa uzbrojenia historycznego, na której uczniowie lipnowskich szkół mogli zapoznać się z replikami ubioru i uzbrojenia rycerzy średniowiecznych, a przy okazji pogłębić swoją wiedzę z historii i kulturoznawstwa. Wyposażenie i ubiór rycerzy prezentowany był na modelach i ekspozycjach, które umożliwiały bezpośredni kontakt z eksponatami. Uczniowie mogli przymierzać kolczugi i hełmy, wziąć do ręki miecz i tarczę, napiąć kuszę. Dotychczas wystawę zwiedziło ponad 200 osób.
Na liczne zapytania i troski mieszkańców o wygląd obiektu przy ul. Piłsudskiego 22 oświadczam, że Miejskie Centrum Kulturalne nie jest wykonawcą ani autorem projektu remontu. Nie mieliśmy wpływu na kolorystykę budynku ani funkcjonalność wykonywanych modernizacji i zmian. Dyrektor Miejskiego Centrum Kulturalnego Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz.
Na liczne zapytania i troski mieswzkańców o wygląd naszego obiektu przy ul. Piłsudskiego 22 oświadczam, że Miejskie Centrum Kulturalne nie jest wykonawcą ani autorem projektu remontu. Nie mieliśmy wpływu na kolorystykę budynku ani funkcjonalność wykonywanych modernizacji i zmian. Nasze propozycje i uwagi nie spotkały się z jakimkolwiek zainteresowaniem Urzędu Miasta. Z przykrością stwierdzam, że nie prowadzono żadnych konsultacji ani na etapie projektu, ani na etapie realizacji. Ilość błędów projektowych uniemożliwia np. wjazd na zaplecze budynku samochodu firmowego MCK, brak odprowadzeń wody deszczowej powoduje notoryczne zalewanie piwnic i zagrzybienie ścian, realizacja fontanny o średnicy 4m prowadzona jest bez dopływu i odpływu wody itd. Instytucja Kultury statutowo ma obowiązek dbania o wysoki poziom estetyki w mieście, szczególnie w obiektach należących do Urzędu Miasta Lipna. Podpisano, Dyrektor Miejskiego Centrum Kulturalnego Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz.
W dniu 1 września w kinie "Nawojka" wręczona została Nagroda Biskupa Chrystiana z Oliwy za wybitne zasługi dla ruchu rycerskiego oraz promocji i edukacji historycznej dla dyrektora Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie, Katarzyny Wesołowskiej-Karasiewicz. Złoty medal, wykonany specjalnie przez Templariuszy we Włoszech, przekazany został przez wiceprezesa Europejskiej Fundacji "Pamięć i Dziedzictwo" Pawła Czachora. Odznaczenie to wpisuje się w tradycje historyczne funkcjonowania zakonu Braci Dobrzyńskich i zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce.
Przygotowany przez Miejskie Centrum Kulturalne, fundację "Muzyka u Źródeł" oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu koncert muzyki Chopina zgromadził w sobotni wieczór liczną rzeszę miłośników muzyki poważnej. Na scenie zaprezentowała się Agata Schmidt - mezzosopran oraz Bartłomiej Wezner - fortepian.
Od 1 września w budynku Miejskiego Centrum Kulturalnego funkcjonuje wystawa uzbrojenia średniowiecznego. Ekspozycja zawiera repliki stworzone przez pasjonatów działających w ramach istniejących do dziś zakonów rycerskich, tj. Templariuszy, Joannitów, Rycerzy Kolumba. Oglądanie wystawy połączono z formą edukacyjną dotyczącą życia i kultury średniowiecznej. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do głównej sali MCK.
Po raz kolejny pożegnanie wakacji w naszym mieście ma wybitnie rockowy charakter. Pomimo licznych trudności organizatorzy festiwalu stanęli na wysokości zadania. Impreza zgromadziła aż dziesięć zespołów w części konkursowej, wśród których Jury przyznało wyróżnienia: "TYPOWA LIPA" - Josh Trip z Dębowej Łąki, "MAŁA LIPA" dla zespołu Roller Coaster z Rypina i "SPEC-LIPA" przyznana wokalistce grupy Radio Armagedon z Torunia, Paulinie Rumińskiej. Zdobywcami nagrody głównej "NIEZŁEJ LIPY" został zespół C-14 z Gostycyna. Wspólna zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.
Na koniec zajęć wakacyjnych w MCK zorganizowano indiański biwak. Dzieci przygotowały sobie wcześniej stroje indiańskie i pomalowały twarze, następnie odbyły taniec do słońca o bezchmurną pogodę podczas całego roku. Dwa plemiona zorganizowały polowania na "bladą twarz". W scenerii Parku Miejskiego przygotowano zabawy pod totemem.
W piątek 24 sierpnia 2012 roku w kinie "Nawojka" miał miejsce premierowy pokaz filmu "Caissa", w którym rolę Wiktorii zagrała Anna Sawicka-Borkowicz instruktorka teatralna MCK. Obiecujący występ aktorski podziwiała pełna sala publiczności, były kwiaty, podziękowania, gratulacje. Życzymy kolejnych sukcesów.