pomoc
Miejskie Centrum Kultury w Lipnie

ZAKOŃCZENIE KURSU JĘZYKA POLSKIEGO DLA UKRAIŃCÓW „Polski na dobry start”


Dobiegły końca lekcje języka polskiego, które odbywały się w Miejskim Centrum Kulturalnym od 12.04.2022 roku. Wśród „uczniów” były nauczycielki, księgowe, programistki, pielęgniarki, przedszkolanki, fryzjerka i endokrynolożka. Do końca wytrwali także dwaj panowie: lekarz ginekolog i kucharz. 17 czerwca kursanci oraz prowadząca zajęcia polonistka, Pani Monika Głowacka, mogli przekonać się, czy nauka „nie poszła w las”. Podczas pisemnej części egzaminu uczestnicy wypełniali arkusze sprawdzające umiejętność rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych oraz poprawność gramatyczną. Uzyskana średnia wyników z egzaminu na poziomie wstępnym według skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego to 95,4 %. Najlepszy osiągnięty wynik wyniósł 98,4 % punktów możliwych do zdobycia. Nikt nie uzyskał poniżej 90%. Gratulujemy!

Następnie podczas nowoczesnej formuły ustnej części egzaminu kursanci z Ukrainy musieli przeprowadzić w języku polskim rozmowę z zaproszonym gościem, lipnowskim radnym, Panem Miłoszem Makowskim. Po śpiewająco zdanym egzaminie Dyrektor Arkadiusz Świerski wręczył certyfikaty, a następnie przyszedł czas na tort ozdobiony literami z polskiego alfabetu. Aż trudno uwierzyć, że przed kilkoma tygodniami ćwiczyliśmy alfabet, a dziś przy dobrych chęciach i niewielkim wysiłku możemy rozmawiać o różnych życiowych sprawach. Z całą pewnością słuszne są słowa Rogera Bacona „Znajomość języka jest kluczem ku mądrości”.

    Przed kursantami dalsze życiowe wyzwania: szukanie zatrudnienia lub sprostanie obowiązkom w już znalezionej pracy, wychowywanie dzieci w nowym środowisku, integracja z polską społecznością, która zazwyczaj jest serdeczna i pomocna, ale (jak w każdym narodzie) zdarzają się też ludzie nieufni i pozbawieni empatii. Naszym nowo zaprzyjaźnionym mieszkańcom Lipna i okolic z całego serca życzymy powodzenia!