pomoc
Miejskie Centrum Kultury w Lipnie

DKF: O CUDOWNYM DARZE ZMYSŁÓW – RELACJA ZE SPOTKANIA Z DR HANNĄ RUDOMSKĄ PO PROJEKCJI FILMU „HISTORIA MARII” w dniu 15.12.2017 r.


18 grudnia 2017 r. 02:55
DKF: O CUDOWNYM DARZE ZMYSŁÓW – RELACJA ZE SPOTKANIA Z DR HANNĄ RUDOMSKĄ PO PROJEKCJI FILMU „HISTORIA MARII” w dniu 15.12.2017 r.

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas przedświąteczny czas może oznaczać zmęczenie, pośpiech, wysiłek, a nawet irytację spowodowaną nadmiarem obowiązków. Źródłem przedświątecznego ukojenia może stać się film, który paradoksalnie ze świętami wydaje się nie mieć nic wspólnego. A jednak jest to religijna i filozoficzna przypowieść o powtórnych narodzinach. Bohaterką „Historii Marii” nie jest Maryja, matka Jezusa, lecz Jej imienniczka – czternastoletnia głuchoniewidoma dziewczynka. Czy od tej postaci możemy się czegoś dowiedzieć o świecie i o nas samych?

Zanim zaczniemy narzekać na przedświąteczne przygotowania, spróbujmy wyobrazić sobie, że na jeden dzień mamy zawiązane oczy i zatkane uszy. Nic nie widzimy i nic nie słyszymy. A teraz wyobraźmy sobie, że odcięci od zmysłu wzroku i słuchu ubieramy się, robimy śniadanie, myjemy okna, sprzątamy pokój, wychodzimy do sklepu. W którym momencie poddamy się i zaczniemy rozpaczać? A co czulibyśmy, gdybyśmy od urodzenia żyli w ciemności i ciszy? Dzięki filmowi „Historia Marii” mamy szansę docenić łatwość, z jaką przychodzi nam wykonywanie banalnych codziennych czynności, nawet jeśli nie lubimy sprzątania, gotowania, czy robienia zakupów.

„Nie mogę patrzeć na ten bałagan!”, „Nie chcę słyszeć ani słowa!”, „Co za okropny zapach!”, „Nie smakuje mi!”, „Nie dotykaj mnie!” Każdemu z nas zdarza się używać takich zdań. Czy zdajemy sobie sprawę z ich znaczenia? A gdybyśmy musieli wybierać, to który ze zmysłów pozwolilibyśmy sobie odebrać, a który za wszelką cenę chcielibyśmy ocalić? Te i inne pytania towarzyszyły nam podczas spotkania z dr Hanną Rudomską ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille`a w Bydgoszczy. Nasz gość z niezwykłą pasją i szczerością opowiedział nam o trudnej, ale satysfakcjonującej pracy z dziećmi głuchoniewidomymi, którymi zajmuje się zawodowo od dwudziestu lat. Patrzenie na Panią doktor i słuchanie osoby z tak ogromną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnością nawiązywania kontaktu z odbiorcami, było dla nas prawdziwą przyjemnością. Uświadomiliśmy sobie, że głuchoniewidomi są na świecie od początku ludzkości, ale długo nikt się nimi nie interesował. Są oczywiście wyjątki. Dr Hanna Rudomska opowiedziała o znanych przypadkach osób, które otrzymały opiekę i nauczyły się komunikować. W Stanach Zjednoczonych znany jest przypadek Heleny Keller, a w Polsce Krystyny Hryszkiewicz, którą w latach 50-tych XX wieku zajmowała się siostra Emanuela Jezierska.

Francuskiego reżysera zainspirowała inna autentyczna postać – MARIE HEURTIN żyjąca we Francji pod koniec XIX wieku. Grająca rolę tytułowej Marii ARIANA RIVOIRE to głuchoniema francuska studentka, która nigdy wcześniej nie występowała przed kamerą. Wspaniałą grą zachwyca również ISABELLE CARRE, która wcieliła się w zdolną do niezwykłego poświęcenia siostrę zakonną.

Czy film stworzony bez patosu i ckliwości, nie zmierzający w kierunku nawracania lub prowokacji jest w stanie uwrażliwiać widzów? Czy przemawia do odbiorców filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie? Zapewne najlepszą odpowiedzią na te pytania będzie rewelacyjny wynik uzyskany przez film w plebiscycie publiczności. Widzowie Dyskusyjnego Klubu Filmowego uznali podczas głosowania, że „Historia Marii” to najlepszy film spośród wszystkich obejrzanych na DKF-ie w 2017 roku (tak wysokich ocen nie uzyskały nawet głośne i nagradzane tytuły, takie jak „Wołyń” czy „Sztuka kochania”).

 

GARŚĆ DODATKOWYCH INFORMACJI:

  • Od 1991 roku działa formalnie Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, którego misją jest wspieranie wszystkich osób głuchoniewidomych w Polsce. Na wsparcie działalności organizacji można przekazać 1 % podatku. Warto również zajrzeć na stronę internetową www.tpg.org.pl lub bezpłatnie pozyskać publikację „Ktokolwiek widział, ktokolwiek słyszał – kompendium wiedzy o głuchoślepocie”.

  • Biuro Wsparcia Niesłyszących z Bydgoszczy planuje zorganizować w Lipnie w terminie od 17 kwietnia do 7 czerwca 2018 roku KURS JĘZYKA MIGOWEGO. Szczegóły i kontakt na stronie: http://www.bwn-koda.pl/jezyk-migowy/oferta-kursow.html