pomoc
Miejskie Centrum Kultury w Lipnie

DKF „Se(a)ns”zaprasza w piątek 25 września o godz. 18 na dokument przygodowy „Tony Halik. Tu byłem” i spotkanie z reportażystą Mirosławem Wlekłym


4 września 2020 r. 12:51
DKF „Se(a)ns”zaprasza w piątek 25 września o godz. 18 na dokument przygodowy „Tony Halik. Tu byłem” i spotkanie z reportażystą Mirosławem Wlekłym

Tony Halik, współtwórca programu „Pieprz i wanilia” odcisnął piętno na milionach osób.

Reżyser, Marcin Borchardt, zabiera nas w podróż śladami jednego z najwybitniejszych podróżników XX wieku. Jest to obejmująca pół wieku dokumentalna epopeja, precyzyjnie zrekonstruowana z unikalnych i nigdy niepublikowanych materiałów archiwalnych, nakręconych przez Halika podczas niezliczonych podróży po całym świecie. Tony Halik, za pomocą swoich kultowych programów przenosił, co wieczór miliony Polaków w miejsca, które im się nawet nie śniły. Film opowiada o jego życiu, przygodach oraz wszelkiego rodzaju przeciwnościach, którym musiał stawiać czoło na każdym kroku. Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować to i owo. Dziś trudno dociec, co z tego, o czym mówił wydarzyło się się naprawdę, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru.

„Tony Halik to film o podróżniczej pasji i pogoni za marzeniami, ale i o kosztach, jakie trzeba zapłacić, aby mogły się ziścić. Opowieść o płynnej granicy między prawdą a fałszem, wpisanej w niezwykłe losy człowieka, który na tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi” – opowiada Borchardt, który odpowiedzialny jest za film "Beksińscy. Album wideofoniczny". „Cieszymy się, że Elżbieta zaufała nam i dała dostęp do dokumentów i informacji dotąd niepublikowanych”– dodaje. Warto zaznaczyć, że film nie powstałby bez wsparcia ekspertów – wspomnianej już Elżbiety Dzikowskiej, partnerki Halika, jego syna Ozany oraz Mirosława Wlekłego, autora biografii „Tu byłem. Tony Halik” wydanego nakładem Wydawnictwa AGORA. Wszyscy oni wspominają Tony’ego jako człowieka niezwykłego.

Serdecznie zapraszamy do odbycia filmowo-reporterskiej podróży!

Informacja o autorze książki „Tu byłem. Tony Halik”:

Mirosław Wlekły, reporter, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członek stowarzyszenia reporterów „Rekolektyw”.

Autor książek:

– „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem” (Agora 2015)

– „Tu byłem. Tony Halik” (Agora 2017)

– „Raban! O Kościele nie z tej ziemi” (Agora 2019)

– „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo” (Znak 2019)

oraz e-booka „Skąd się wziąłeś, Franciszku? Reporterska podróż do kraju papieża”. Publikował też w antologiach („Grzech jest kobietą”, „NieObcy”, „Obrażenia. Pobici z Polską”) oraz w prasie zagranicznej (m.in. w Portugalii, Niemczech i Angoli).

Jest autorem “Śledztwa Pisma”, pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce.