pomoc
Miejskie Centrum Kultury w Lipnie

DKF „Se(a)ns” zaprasza w piątek 25 marca o godz. 18:00 do auli MCK na charytatywny pokaz filmu ukraińskiego „Kiedy padają drzewa”.


18 marca 2022 r. 11:46
DKF „Se(a)ns” zaprasza w piątek 25 marca o godz. 18:00 do auli MCK na charytatywny pokaz filmu ukraińskiego „Kiedy padają drzewa”.

Seans dla społeczności polskiej i ukraińskiej (język ukraiński, polskie napisy). Wchodząc na projekcję, można wesprzeć ukraińskich filmowców, wpłacając dowolną kwotę, która zostanie przekazana potrzebującym za pośrednictwem Niezależnej Fundacji Filmowej założonej w Warszawie przez Dariusza Jabłońskiego.

„Коли падають дерева” reż. Marysia Nikitiuk, Ukraina, Polska, Macedonia 2018, 1 godz. 28 min

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=xN9wlhxnx2I

Lato na sielankowej ukraińskiej wsi. Larysa chętnie by stąd uciekła. Najchętniej z ukochanym, Scarem, który jest na bakier z prawem. Przez tę miłość Larysa jest odrzucana przez społeczność. Jej rodzina też jej nie akceptuje. Przed laty podobna sytuacja spotkała jej babkę, która wówczas dokonała wyboru. Poświęciła miłość do młodego Cygana i zostawiła go w imię tradycyjnych wartości i podążając za opinią innych. Larysa też musi zdecydować. Wszystko to obserwuje buntownicza pięciolatka Vitka i uczy się, jak ważne jest podążanie za marzeniami.

Opowieść o dojrzewaniu między ubóstwem, ignorancją, przemocą z jednej, a realizmem magicznym z drugiej strony. Debiutancki film ukraińskiej reżyserki, którego scenariusz otrzymał nagrodę ScripTeast. Autorem zdjęć do filmu jest Michał Englert. Światowa premiera filmu odbyła się w Berlinie.

Драма „Коли падають дерева” - це повнометражний дебют режисерки і сценаристки Марисі Нікітюк.

опис фільму:

Події фільму відбуваються в українській провінції, де на очах у бунтівної п’ятирічної Вітки розгортається любовна драма між двоюрідною сестрою Ларисою та її коханим, бандитом на ім’я Шрам. У центрі історії – доля трьох поколінь, які проживають у жорстких соціальних рамках і спробах віднайти внутрішню свободу. В єдине естетичне тло сплітаються народні вірування місцевих жителів, дика природа, розквіт криміналу та пострадянський хаос.

Akcja filmu rozgrywa się na ukraińskiej prowincji, gdzie na oczach zbuntowanej pięcioletniej Vitki rozwija się miłosny dramat między  kuzynką Larisą i jej kochankiem, bandytą imieniem Shram. Sednem opowieści jest los trzech pokoleń żyjących w sztywnych ramach społecznych i próbujących odnaleźć wewnętrzną wolność. Ludowe wierzenia mieszkańców, dzika przyroda, wzrost przestępczości i postsowiecki chaos splatają się w jedno estetyczne tło.

O reżyserce:

Marysia Nikitiuk – ukraińska reżyserka, scenarzystka i pisarka, urodzona w 1986 roku. W 2012 roku ukończyła Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Filmu i Telewizji im. I.K. Karpenko-Kary. W 2013 roku brała udział w warsztatach Directors Across Borders. W 2016 roku, podczas warsztatów ScripTeast, otrzymała Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Wschodniej za „Kiedy padają drzewa". Jest autorką książki dla dzieci, „Magic Games" (2015), oraz zbioru opowiadań grozy, „Abyss” (2016), który został nagrodzony Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Ołesia Ulianenki. „Kiedy padają drzewa” (2018), jej pełnometrażowy debiut reżyserski, miał premierę na festiwalu filmowym w Berlinie.

Producentami filmu ze strony polskiej są Dariusz Jabłoński, Izabela Wójcik i Violetta Kamińska.