Warsztaty obędą się w dniach 27.02 - 01.03 w Kinie Nawojka.
Cena warsztatów: 200 zÅ‚.
Dodatkowe informacje można uzyskać w MCK w Lipnie.
Program
Program Warsztatu Tworzenia Wideoklipu Yacha Paszkiewicza jest oparty na autorskim doÅ›wiadczeniu z realizacji ponad 400 polskich teledysków. Spotkanie trwa 3 dni i skÅ‚ada siÄ™ na nie parÄ™ ważnych zagadnieÅ„ z zakresu przygotowania i realizacji klipu filmowego. Grupa uczestników warsztatu jest traktowana jako zespóÅ‚ twórczy, którego zadaniem jest stworzenie dzieÅ‚a filmowego, jak również indywidualnie, tak aby każdy warsztatowicz dotknÄ…Å‚ tych części warsztatu, które wymagajÄ… autorskiego podejÅ›cia.
Na wstÄ™pie odsÅ‚uchujemy specjalnie wybrany utwór muzyczny z tekstem. Wspólnie dokonujemy analizy utworu, wyodrÄ™bniamy na tablicy tekst i poszczególne skÅ‚adowe muzyczne. Dzielimy nagranie na mniejsze części majÄ…c na uwadze upÅ‚ywajÄ…cy czas i strukturÄ™ kompozycji. Rozumienie tekstu przenosi nas w stronÄ™ dyskusji o scenariuszu wideoklipu. Otwarta dyskusja ma na celu generowanie pomysÅ‚ów i budowanie spójnoÅ›ci realizacyjnej.
NastÄ™pnie zaczyna siÄ™ indywidualna praca nad "storyboardami" (szkicami scen filmowych podobnymi do komiksu). Utwór muzyczny zostaje podzielony na mniej wiÄ™cej równe części, a uczestnicy wybierajÄ… sobie te, które najbardziej chcieliby zrealizować. Po pewnym czasie przystÄ™pujemy do wyklejenia przygotowanej Å›ciany storyboardami w chronologii ich pojawiania siÄ™ w utworze. Zaczyna siÄ™ indywidualna prezentacja autorów, którzy tÅ‚umaczÄ… co chcÄ… zrobić przed caÅ‚Ä… grupÄ….
Drugi dzieÅ„ warsztatów zaczyna siÄ™ od przygotowania studia blueboxowego i zapoznania siÄ™ ze sprzÄ™tem realizacyjnym. Uczestnicy poznajÄ… podstawowe elementy pracy operatorskiej w studio, takie jak obsÅ‚uga sprzÄ™tu rejestrujÄ…cego, podstawy oÅ›wietlenia ekranu "blubox", sposób organizacji planu filmowego. Na planie pojawia siÄ™ zespóÅ‚ muzyczny, dla którego realizujemy teledysk.
Każdy z uczestników warsztatu jeszcze raz omawia swój storyboard zapoznajÄ…c zespóÅ‚ i przypominajÄ…c grupie co chce stworzyć. Grupa w tym czasie dzieli siÄ™ na mniejsze zespoÅ‚y wspóÅ‚pracujÄ…ce. W tej części warsztatów oprócz nauki operowania obrazem warsztatowicze muszÄ… również podoÅ‚ać zadaniom reżyserskim. Praca w zespole realizacyjnym musi podlegać liderowi, który kieruje powstawaniem dzieÅ‚a filmowego. Grupy, które w tym czasie oczekujÄ… na swój czas, zajmujÄ… siÄ™ przygotowaniem tÅ‚a do swoich kreacji. Może to być rysunek, kolaż zdjÄ™ciowy lub prosta animacja. Dla nich przygotowane jest specjalne stanowisko reprodukcyjne i Å›rodki potrzebne do wykonania zadania (papier, tusz, farby, kredki, pÄ™dzle, nożyczki, klej, pisaki). PowstajÄ…ce materiaÅ‚y sÄ… sukcesywnie dostarczane do komputera i przygotowywane do montażu. Po zrealizowaniu wszystkich potrzebnych zdjęć filmowych nastÄ™puje wspólne omówienie tej fazy realizacji wideoklipu.
Trzeci dzieÅ„ jest poÅ›wiÄ™cony postprodukcji i montażowi teledysku. Każdy pod okiem prowadzÄ…cego warsztaty, który jest zarazem opiekunem artystycznym caÅ‚ego przedsiÄ™wziÄ™cia, montuje swojÄ… scenÄ™. Reszta grupy w tym czasie uzupeÅ‚nia brakujÄ…ce animacje pracujÄ…c w grupach przy stoÅ‚ach reprodukcyjnych (3 stanowiska). Powstawanie wideoklipu jest obserwowane przez wszystkich. Bierzemy udziaÅ‚ w dyskusji na ostatecznym ksztaÅ‚tem pracy. Po zakoÅ„czonym etapie montażu, nastÄ™puje proces postprodukcji
(wyrównanie kolorów, dodanie efektów). NastÄ™pnie grupa oglÄ…da caÅ‚e dzieÅ‚o i skoÅ„czony teledysk publikujemy w sieci. Warsztatowicze na zakoÅ„czenie otrzymujÄ… specjalne Certyfikaty uczestnictwa w wydarzeniu.
Poprzednie edycje: