ATC (z angielskiego Artist Trading Card) to mała forma sztuki (63x89mm), za której ojczyznę uważa się Szwajcarię. ATC mogą być tworzone za pomocą bardzo różnorodnych technik: kolażu, akwareli, pasteli, tuszu, papierowych wycinanek itp. Są przedmiotem wymiany pomiędzy artystami. Wiele osób ma pokaźne kolekcje ATC, przechowywane w specjalnych klaserach. Scrapujące Polki to grupa kreatywnych kobiet, które czując potrzebę wyrażenia siebie w różnorodnych formach i technikach, tworzy także ATC. Na stronach www ich prace można obejrzeć na Polki Scrapują. Ogromna różnorodność technik i tematów oraz indywidualne cechy każdej z twórczyń powodują, że każde ATC jest niepowtarzalne.
Zapraszamy na stronę GABY KULKI
14 maja w Kinie „Nawojka” Lipnie odbył się przegląd piosenki „Śpiewać każdy może” organizowany przez Miejskie Centrum Kulturalne. Burmistrz miasta Lipna objął honorowym patronem nad konkursem. Do konkursu zgłosiło się 58 uczestników ze szkół powiatu lipnowskiego.
„Niech każdy(...) Miłość własną-kraju miłości poświęci!”
Mieszkańcy naszego miasta rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uczcili uczestnictwem w popołudniowym koncercie zorganizowanym przez Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie. Program koncertu składał sie z poezji patriotycznej czytanej przez Piotra Wenderlicha, która okraszona była występami artystycznymi młodzieży uczęszczającej na zajęcia do Szkoły Muzycznej Res Facta Musica oraz do Miejskiego Centrum Kulturalnego. Podczas koncertu usłyszeliśmy takie utwory jak: „Mazurek F dur” Fryderyka Chopina, „Preludium Deszczowe”, „Jaskółkę uwięzioną” z repertuaru Stana Borysa oraz pieśń patriotyczną pt. „Orzeł biały”.
Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie zorganizowało piknik rodzinny dzięki któremu pierwsze majowe, słoneczne popołudnie upłynęło pod znakiem zabawy! Podczas imprezy było bardzo wiele różnych atrakcji. Mieszkańcom Lipna czas umilały występy dzieci i młodzieży. Były to zarówno prezentacje wokalne jak i prezentacje zespołów instrumentalnych. Gwiazdą majówki była kapela punkowa, która przyjechała do nas gościnnie z Płocka. Zespół może poszczycić się wspólnymi koncertami z takimi zespołami jak „Akukuk” i „Debil”. Nie zabrakło również atrakcji dla naszych pociech. Dużym powodzeniem cieszyło się „Mini wesołe miasteczko” jak i konkursy przeprowadzone przez instruktorów MCK. Finałową częścią wspólnej zabawy był pokaz grupy tanecznej Marcina Grochockiego oraz wyemitowanie w plenerze filmu w ramach „Letniego Kina”.
„Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha, niniejszą konstytucję uchwalamy i te całkowicie za świętą, za niewzruszona deklarujemy”.
To słowa z Ustawy rządowej z maja 1791 r., którą obecnie znamy pod nazwą Konstytucji 3-majowej. Konstytucji, która pod wpływem idei oświecenia czyniła poddanych państwa Polskiego jego obywatelami, nadała im prawa, stworzyła z nich nowoczesny naród, będący od tej pory podmiotem historii. Wolność, którą wtedy uzyskali polscy obywatele przekraczała ówczesne wyobrażenia o tym, czym jest i czym powinno być państwo.