W ramach corocznego konkursu organizowanego przez Miejskie Centrum Kulturalne DZIEŁO ROKU odbędą się warsztaty filmowo – telewizyjne. Grupa warsztatowa będzie tworzyć pod okiem Yacha Paszkiewicza teledysk dla zespołu CZAQU.
Yach Paszkiewicz - Warsztaty filmowo-telewizyjne Krótka forma filmowa – wideoklip.
W ramach corocznego konkursu organizowanego przez Miejskie Centrum Kulturalne DZIEŁO ROKU odbędą się warsztaty filmowo – telewizyjne. Grupa warsztatowa będzie tworzyć pod okiem Yacha Paszkiewicza teledysk dla zespołu CZAQU.
Warsztaty skierowane są do uczniów, studentów oraz osób dorosłych (powyżej 16 r. ż.). W warsztatach mogą wziąć udział zarówno amatorzy jak i doświadczeni filmowcy. Nie jest wymagane posiadanie sprzętu video.
Spotkanie będzie miało charakter warsztatowy, odbywać się będzie przez 2 dni (piątek w godzinach popołudniowych oraz w sobotę). Program obejmuje kolejne etapy realizacji teledysku:
Historia polskiego i światowego wideoklipu, zagadnienie czym jest teledysk i czemu służy
Opracowanie scenariusza, praca z kamerami, urządzeniami rejestrującymi dźwięk i oświetleniem, korzystanie z blueboxu.
Postprodukcja obejmująca obróbkę cyfrową zebranego materiału w programach Adobe Premiere i Adobe After Effects, montaż teledysku w różnych technikach oraz przygotowanie gotowego wideoklipu do emisji telewizyjnej lub publikacji w internecie.
Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 15 marca. Koszt warsztatów to 120 zł. Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmujemy osobiście oraz telefonicznie w MCK. Do dnia 15 marca należy uiścić 50 zł zaliczki. W przypadku niewystarczającej liczby zgłoszeń warsztaty nie odbędą się.
Yach Paszkiewicz jest filmowcem, twórcą filmów dokumentalnych (m.in. Przystanek Woodstock – Najgłośniejszy Film Polski), animacji i czołówek programów telewizyjnych oraz producentem telewizyjnym. Najbardziej znany jest jako autor licznych teledysków, dzięki czemu zyskał przydomek ojca polskiego wideoklipu. Realizował teledyski m.in. De Mono, Kultu, Kazika, Apteki, Budki Suflera, Big Day, Formacji Nieżywych Schabuff, Macieja Maleńczuka czy Wojciecha Waglewskiego oraz Fisza i Emade. Od 1989 roku organizuje ogólnopolski festiwal teledysków Yach Film Festival – najbardziej znany i opiniotwórczy przegląd polskich wideoklipów.
Dodatkowych informacji udziela:
Anna Sawicka-Borkowicz, tel.: 54 287 24 40
e-mail: sekretariat@mcklipno.pl ( w temacie: Warsztaty Filmowe Yach Paszkiewicz)
http://www.youtube.com/watch?v=MudFKJWqrBw
http://www.youtube.com/watch?v=10_MRm6qQbk
http://www.youtube.com/watch?v=-nmMdAJaYY0
List Otwarty Yacha Paszkiewicz do Uczestników Warsztatów:
Program Warsztatu Tworzenia Wideoklipu Yacha Paszkiewicza jest oparty na autorskim doświadczeniu z realizacji ponad 400 polskich teledysków. Spotkanie trwa 2 dni i składa się na nie parę ważnych zagadnień z zakresu przygotowania i realizacji klipu filmowego. Grupa uczestników warsztatu jest traktowana jako zespół twórczy, którego zadaniem jest stworzenie dzieła filmowego, jak również indywidualnie, tak aby każdy warsztatowicz dotknął tych części warsztatu, które wymagają autorskiego podejścia. Na wstępie odsłuchujemy specjalnie wybrany utwór muzyczny z tekstem. Wspólnie dokonujemy analizy utworu, wyodrębniamy na tablicy tekst i poszczególne składowe muzyczne. Dzielimy nagranie na mniejsze części mając na uwadze upływający czas i strukturę kompozycji. Rozumienie tekstu przenosi nas w stronę dyskusji o scenariuszu wideoklipu. Otwarta dyskusja ma na celu generowanie pomysłów i budowanie spójności realizacyjnej. Następnie zaczyna się indywidualna praca nad "storyboardami" (szkicami scen filmowych podobnymi do komiksu). Utwór muzyczny zostaje podzielony na mniej więcej równe części, a uczestnicy wybierają sobie te, które najbardziej chcieliby zrealizować. Po pewnym czasie przystępujemy do wyklejenia przygotowanej ściany storyboardami w chronologii ich pojawiania się w utworze. Zaczyna się indywidualna prezentacja autorów, którzy tłumaczą co chcą zrobić przed całą grupą.
Drugi dzień warsztatów zaczyna się od przygotowania studia blueboxowego i zapoznania się ze sprzętem realizacyjnym. Uczestnicy poznają podstawowe elementy pracy operatorskiej w studio, takie jak obsługa sprzętu rejestrującego, podstawy oświetlenia ekranu "blubox", sposób organizacji planu filmowego. Na planie pojawia się zespół muzyczny, dla którego realizujemy teledysk. Każdy z uczestników warsztatu jeszcze raz omawia swój storyboard zapoznając zespół i przypominając grupie co chce stworzyć. Grupa w tym czasie dzieli się na mniejsze zespoły współpracujące. W tej części warsztatów oprócz nauki operowania obrazem warsztatowicze muszą również podołać zadaniom reżyserskim. Praca w zespole realizacyjnym musi podlegać liderowi, który kieruje powstawaniem dzieła filmowego. Grupy, które w tym czasie oczekują na swój czas, zajmują się przygotowaniem tła do swoich kreacji. Może to być rysunek, kolaż zdjęciowy lub prosta animacja. Dla nich przygotowane jest specjalne stanowisko reprodukcyjne i środki potrzebne do wykonania zadania (papier, tusz, farby, kredki, pędzle, nożyczki, klej, pisaki). Powstające materiały są sukcesywnie dostarczane do komputera i przygotowywane do montażu. Po zrealizowaniu wszystkich potrzebnych zdjęć filmowych następuje wspólne omówienie tej fazy realizacji wideoklipu.
Dalsza część dnia drugiego jest poświęcona postprodukcji i montażowi teledysku. Każdy pod okiem prowadzącego warsztaty, który jest zarazem opiekunem artystycznym całego przedsięwzięcia, montuje swoją scenę. Reszta grupy w tym czasie uzupełnia brakujące animacje pracując w grupach przy stołach reprodukcyjnych (3 stanowiska). Powstawanie wideoklipu jest obserwowane przez wszystkich. Bierzemy udział w dyskusji na ostatecznym kształtem pracy. Po zakończonym etapie montażu, następuje proces postprodukcji (wyrównanie kolorów, dodanie efektów). Następnie grupa ogląda całe dzieło i skończony teledysk publikujemy w sieci. Warsztatowicze na zakończenie otrzymują specjalne Certyfikaty uczestnictwa w wydarzeniu.
Yach Paszkiewicz