DKF – relacja z pokazu specjalnego z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących
„CARTE BLANCHE” – SIŁA UKRYTA POZA WZROKIEM
Czego nie mają niewidomi lub niedowidzący? Nie mają dobrego wzroku. Zatem jakim cudem mogą oglądać filmy? Jak to możliwe, że od kilku lat w Polsce istnieje Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych? Co takiego mają zamiast sprawnego wzroku? Bez wątpienia natura dała im coś równie cennego: inteligencję, wrażliwość i wyobraźnię. Dzięki Stowarzyszeniu „De Facto” z Płocka osoby z dysfunkcją wzroku mogą też mieć audiodeskrypcję, która umożliwia im pełen odbiór filmu. W dniu 24 października w Kinie Nawojka odbył się pokaz specjalny będący prezentem dla niewidomych i niedowidzących od Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Se(a)ns” działającego przy Miejskim Centrum Kulturalnym w Lipnie. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za aktywny udział. Cała relacja tutaj
Rozmowa z drugim człowiekiem może być wartościowa i twórcza tylko wówczas, jeśli nie jest oderwana od rzeczywistości. Nie ma sensu rozmawiać o problemie utraty wzroku bez udziału tych, których ten problem bezpośrednio dotyka. Nasi wyjątkowi goście mieli okazję ocenić, czy historia opowiedziana przez reżysera Jacka Lusińskiego w filmie zatytułowanym „Carte blanche” brzmi wiarygodnie. Ta historia nauczyciela historii jest tak nieprawdopodobna, że gdyby nie była zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami, nikt by w nią nie uwierzył. Pierwowzorem filmowego Kacpra, na którego jak grom z jasnego nieba spadła diagnoza okulisty, jest autentyczny nauczyciel z VIII LO w Lublinie, Pan Maciej Białek, który swą chorobę ukrywał przez wiele lat i mimo utraty wzroku przez kolejne 15 lat uczył w szkole. W rolę tracącego wzrok nauczyciela wcielił się Andrzej Chyra, a partnerują mu inni wyjątkowo utalentowani aktorzy: Arkadiusz Jakubik, Urszula Grabowska, Dorota Kolak i przedstawiciele młodego pokolenia: Eliza Rycembel oraz Tomek Ziętek.
Po seansie był czas na dzielenie się refleksjami i ważnymi pytaniami. Czy można zaakceptować każde wyzwanie, które stawia przed nami los? Czy niepełnosprawność to jednocześnie wyrok wykluczający z życia? Czy filmowy bohater otrzymał metaforyczną „carte blanche” – „białą kartkę”, która pozwoliłaby mu zacząć wszystko od początku? Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że film dostarczył wielu wrażeń, zwłaszcza tych pozawzrokowych, równie inspirujących i ciekawych.
Monika Głowacka