Jak schwytać sen o familijnym klubie filmowym?
30 września 2019 r. 12:43
W sobotę 28 września po projekcji filmu „Bardzo Fajny Gigant” mali kinomani wraz z opiekunami uczestniczyli w Kinie Nawojka w pierwszych kreatywnych warsztatach pofilmowych. Opowieść o sympatycznym olbrzymie, który potrafił łapać sny, stała się dla dzieci inspiracją do twórczej aktywności oraz zaprezentowania w postaci kolażu własnej opowieści o śnie lub sennym marzeniu. W wersji mikro swój sen można było utrwalić na starym przeźroczu, by na następnym spotkaniu warsztatowym obejrzeć efekt na dużym ekranie. Twórczą pracę urozmaicały opowieści Pana Marcina Majkuta z Fundacji Generator, dotyczące pionierów kina, a nad wszystkim czuwał duch Poli Negri. Czy sen o cyklicznych spotkaniach familijnego klubu filmowego w Lipnie ma szansę się ziścić? Czas pokaże. Tymczasem zachęcamy dzieci i dorosłych do łapania snów na gorącym uczynku, zanim znikną z pamięci po przebudzeniu.
Informacje dodatkowe:
Marcin Majkut
Trener, koordynator i prowadzący projekty psychoedukacyjne dla dzieci i dorosłych m in. w Fundacji Generator Mój Przyjaciel Film czyli Rodzinny Klub Filmowy czy Weekend w małym kinie w Filmotece Narodowej Instytucie Audiowizualnym. Autor scenariuszy Lekcji Wychowawczych Filmoteki Szkolnej, analiz psychologicznych i materiałów dydaktycznych do filmów dla dzieci i młodzieży Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej i Fundacji Generator. Prelegent w ramach spotkań NHEF dla dzieci i młodzieży. Absolwent Kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Dyplomowany aktor.
Fundacja Generator, założona w sierpniu 2008 roku zajmuje się badaniem wpływu kina na kulturę, rozwija narzędzia i wiedzę konieczne do wykorzystywania filmu w profilaktyce, interwencji psychologicznej oraz edukacji, a także wspiera wartościowe kino poprzez promowanie nowatorskich sposobów interpretacji sztuki filmowej.
Fundacja Generator z powodzeniem włącza film do psychoedukacji dzieci i dorosłych. Psychoedukacji, czyli pracy nad rozwijaniem takich zasobów społecznych i emocjonalnych jak: świadomość siebie i innych, kontrola własnego nastroju, umiejętność samodzielnego motywowania się, czy empatia. W ciągu 10 lat zrealizowaliśmy wiele projektów filmowo psycho-edukacyjnych, między innymi „Kinoterapia, czyli kino spotyka psychologię”,„Na szczęście film”, „Mój przyjaciel film”, „Mózg podejrzany” czy „Filmowe Lekcje Wychowawcze”. Współpracowaliśmy między innymi z CSW Warszawa, Centrum Nauki Kopernik, Kinem Muranów w Warszawie, Kinem Praha w Warszawie, DZiKiem w Warszawie, Biennale Warszawa oraz wieloma kinami studyjnymi w różnych miejscach Polski wspieranymi przez MKiDN, PISF czy MEN.