Sztuka teatru zmierza przede wszystkim do osiągnięcia celu artystycznego. Celem artystycznym w przypadku teatru jest finalny efekt – spektakl teatralny, prezentowany szerszej publiczności. Istotną częścią twórczości teatralnej jest także sam proces jej tworzenia, jednak końcowy efekt podejmowanych wysiłków jest dla uczestników amatorskiego teatru najważniejszym elementem tego procesu. Dzieje się to także w obszarze działań amatorskiego teatru nieprofesjonalnego. Teatr ten jest przede wszystkim formą zabawy i przygody, do której Państwa serdecznie zapraszamy. Mówiąc o teatrze i jego lipnowskich tradycjach, ciężko nie wspomnieć o Wincentym Rapackim - aktorze i reżyserze teatralnym, który urodził się w naszym mieście. Rapacki to czołowa postać polskiej sceny schyłku XIX wieku. Jako propagatorzy kultury w Lipnie powinniśmy pamiętać o dorobku naszego przodka, dlatego też postanowiliśmy nazwać imieniem Wincentego Rapackiego tradycyjny już Przegląd Teatrów Dziecięcych.
22 marca (środa) w budynku MCK odbyło się spotkanie integracyjne członków nowopowstającego Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Osób Niepełnosprawnych. Nieformalna grupa inicjatywna w składzie: panie Denisa Miljkowić - Lewandowska, Małgorzata Bonowicz i Joanna Zelewska, złożyła wniosek pt. "SPRON-dem" o grant finansowy z projektu "Inicjuj z FIO bis", organizowany przez Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK we Włocławku. MCK w Lipnie jest jednym z partnerów Stowarzyszenia, którzy pomagają w zorganizowaniu cykli zajęć terapeutycznych i zajęć integracyjnych dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin z terenu powiatu lipnowskiego.
Miasto i Gmina Skępe oraz Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie w dniu 17 marca 2017 r zrealizowało III Powiatowy Konkurs Piosenki Dowolnej 2017. W konkursie udział wzięło 45 uczestników z powiatu lipnowskiego. Organizatorami konkursu było Miasto i Gmina Skępe oraz Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie. W finałowej uczcie wokalnej uczestniczyli Burmistrz Miasta i Gminy Skępe Piotr Wojciechowski, Skarbnik Miasta i Gminy Skępe Barbara Leśniewska , Kierownik ds. Oświaty Magdalena Elwertowska Przewodniczący Rady Miejskiej w Skępem Ryszard Szewczyk , rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół. Wokalistów III Powiatowego Konkursu Piosenki Dowolnej oceniała komisja konkursowa w składzie:
- Dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Lipnie Ilona Gronkowska
- Dyrektor Miejskiego Centrum Kulturalnego w Lipnie Arkadiusz Świerski
- Nauczyciel Animator Kultury w Skępem Magda Krzywdzińska
Jury przyznało miejsca I, II, III, wyróżnienia oraz Grand Prix
Kategoria wiekowa klas IV- VI
Wyróżnienia
Zuzanna Zwierzchowska
Julia Drożyńska
Roksana Kędzierska
Julia Nadulska
Zuzanna Murawska
Natalia Jędrzejewska
Bartłomiej Kauwa
III miejsce - Urszula Ostrowska
III miejsce - Szymon Buczkowski
III miejsce - Oliwia Rutkowska
II miejsce - Milena Wąsicka
II miejsce – Łucja Krzysztoforska
I miejsce – Wiktoria Dziubiel
Kategoria wiekowa klas I- III gimnazjum
Wyróżnienia
Patrycja Celmer
Wiktoria Grefkowicz
III miejsce- Natalia Sujkowska
II miejsce- Katarzyna Grzegorzewska
II miejsce- Patrycja Grączewska
I miejsce- Małgorzata Gabryszewska
Grand Prix – Michał Kamiński.
Tegoroczne eliminacje miejskie i powiatowe przebiegały na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Jury konkursowe w składzie: Maria Rykowska, Anna Marciniak oraz Radosław Wysocki zakwalifikowało do eliminacji rejonowych: Patryka Markowskiego, Sylwię Matuszyńską, Paulinę Narczewską, Julię Przybojewską, Agatę Markowską oraz Sylwię Lewandowską. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy serdecznie pani Wandzie Mróz za przygotowanie podopiecznych na konkurs.
Zespół Przedszkoli Miejskich nr 1 w Lipnie im. Czesława Janczarskiego zaprasza na koncert charytatywny pt. "Czas jak rzeka". Zebrane środki zostaną przeznaczone dla pacjentów Kliniki Budzik, reprezentowaną przez Ewę Błaszczyk. Cegiełki upoważniające do wejścia na koncert są już do nabycia w siedzibie ZPM nr 1 w Lipnie. Nie może Was tam zabraknąć.
W dniu 20.03.2017 w lipnowskim Kinie Nawojka w ramach projektu KinoSzkoła odbyły się zajęcia dla uczniów klas 0-III. Po raz kolejny naszymi gośćmi byli najmłodsi widzowie z Maliszewa, Trzebiegoszcza oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnie. Wykorzystana podczas prelekcji prezentacja multimedialna zachęciła dzieci do refleksji nad ważnymi pytaniami: Jak powinni zachowywać się rodzice, żebyś czuł się przez nich kochany i szanowany? Czy zdarza Ci się źle postąpić, mimo że kochasz swoich rodziców? Dlaczego czasem kłamiemy? Czy błąd spowodowany kłamstwem zawsze można naprawić? Rozważania poprzedziły projekcję norweskiego filmu dla dzieci: „Patyk się żeni”. Dzięki perypetiom chłopca, który nie rozstawał się ze swoją ulubioną zabawką (drewnianym patykiem w kształcie żywej istotki), mali widzowie mogli dobrze się bawić, a jednocześnie wiele dowiedzieć o relacjach międzyludzkich. Kolejne zajęcia z cyklu „Filmowe drogowskazy” (tym razem dla gimnazjum i LO) odbędą się 24 kwietnia.
Film „Niewinne” z wielką wrażliwością i delikatnością ukazuje inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię zakonnic, które tuż po zakończeniu II wojny światowej zostały zgwałcone przez żołnierzy Armii Czerwonej. Potęgą tego kina jest aktorstwo. Porażające role stworzyły Agata Buzek jako siostra Maria oraz Agata Kulesza (matka przełożona), ale i pozostałe polskie aktorki, grające młode siostry, wykreowały przebogatą, pasjonującą galerię zakonnic. Wśród nich zobaczymy Joannę Kulig, która przyjęła zaproszenie na spotkanie z widzami w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Czytaj więcej Zwiastun i recenzja filmu tutaj
Zapraszamy wszystkich miłośników dobrej zabawy na spotkanie z Piotrem Bałtroczykiem w jego najnowszym programie kabaretowym "Mężczyzna z kijowym peselem". Dwugodzinną zabawę tylko dla dorosłych zapewnia najlepszy konferansjer kabaretowy w Polsce. Bilety w cenie 50 zł są już do nabycia w sekretariacie MCK. Zamówienia zbiorowe pod nr 511 050 755.
"...Stał się Bałtroczyk konferansjerem, zapowiadaczem tych, którzy nauczyli się tego, czego on nauczyć się nie mógł. Nie do końca wiadomo, czemu mu się powiodło, ale to fakt... Bałtroczyk twierdzi, że początek jest ważny, być może nawet ważniejszy od końca. Choć dobrze, gdy koniec jest równie miły jak początek. Zatem ważne, by dobrze zacząć. Bałtroczyk zaczyna niebanalnie od:” Dobry wieczór Państwu, nazywam się Piotr Bałtroczyk i jestem atrakcją. A Wy jesteście dla mnie atrakcją, bez Was czułbym się jak w domu, samotny i niepotrzebny".
Miejskie Centrum Kulturalne ogłasza konkurs "Dzieło Roku 2016", którego treścią może być obraz, grafika, rzeźba, rysunek, fotografia oraz multimedia. Konkurs, objęty patronatem Burmistrza Miasta Lipna, skierowany jest do amatorów i artystów profesjonalnych tworzących na terenie naszego miasta.
Co oznacza określenie, że jesteśmy rodziną? Co łączy rodzinę oprócz genów i wspólnego miejsca zamieszkania? Czy rodzeństwo jest potrzebne? Jak żyć w zgodzie z bratem lub siostrą, skoro tak bardzo się różnimy? Refleksjami na ten temat dzielili się uczniowie klas IV-VI z lipnowskiej SP3, z Kikoła i Maliszewa. Ochotnicy wcielili się w trudne role: młodszego brata, agresywnego kolegi oraz starszej siostry, która powinna zareagować, aby obronić brata. Pretekstem do rozmowy była projekcja ciekawego filmu produkcji norweskiej „Operacja Arktyka”, dzięki której młodzi widzowie przyjrzeli się fascynującej arktycznej przyrodzie i emocjom dziecięcych bohaterów. Nagrody za aktywność wręczane uczniom nadesłał partner programu (Punkt Europe Direct z Torunia). Kolejne spotkanie KinoSzkoła (dla klas I-III) odbędzie się 20 marca.
Dziennikarze piszą o Niej: kobieta z temperamentem i tajemniczym blaskiem w oku. Twarda a jednocześnie ciepła. Z dystansem do siebie i świata show biznesu. Śpiewająco zdaje egzamin z każdej, nawet najtrudniejszej roli. Jaka jest poza sceną i poza okiem kamery? Pewna siebie i ostra czy jednak krucha i delikatna? 28 lutego po projekcji filmu „Rezerwat” jako Dyskusyjny Klub Filmowy „Se(a)ns” spotkaliśmy się w lipnowskim Kinie Nawojka z Sonią Bohosiewicz. Czy jest sens spędzać w kinie tak zwanego „śledzika”? Czy może być coś przyjemniejszego od wieczoru zakrapianego wódeczką lub przetańczonego w domu tudzież lokalu w ostatni dzień karnawału? Otóż może! Rozmowa bywa fascynującą przygodą i rozrywką, jeśli spotkamy się w wyjątkowym gronie i w wyjątkowym miejscu. Czytaj więcej... (Na zdjęciu portret wykonany przez Annę Olszewską)