„5 x Miłość”


20 stycznia 2020 r. 12:50
„5 x Miłość”

DKF „SE(A)NS” oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest zapraszają na krótkie filmy z „miłością w tle”. Czas i miejsce: czwartek 30 stycznia, godzina 17, Kino Nawojka w Lipnie.

Miłość i film to nierozłączna para od samego początku istnienia kina. Ale miłość na ekranie niejedno ma imię, raz jest melodramatem, raz komedią, a raz tragedią. Zdrada, życie, rodzina, pasja - wszystko to zobaczycie w przeglądzie “5xMiłość”. Tego uczucia nigdy za wiele.

Miłość i zdrada.

Miłość do rodziny.

Miłość i pasja.

Miłość do życia.

Miłość do... samochodu!

Pod „miłosnym tytułem” kryje się trzecia odsłona ogólnopolskiej trasy filmowej „Filmy z Serca Polski”, wymyślonej przez festiwal Tofifest w 2015 roku. Dwa poprzednie „tour’y” z filmami „z serca”, objechały kilkadziesiąt polskich miast. Na program „5xMiłość” składa się 5 nagradzanych krótkich filmów, 6 wyjątkowych teledysków oraz multimedialna prezentacja o historii i współczesności kina.

Więcej informacji:

FILMY

Trzech znanych P.”, czyli miłość i zdrada. Film Karoliny Ford przenosi nas do Polski z końca lat 70. XX wieku. Trzech, 20-letnich przyjaciół i piękna Ona. Młodość, zabawa, przyjaźń, ale do czasu... Podczas prywatki w zrujnowanym pałacu, przyjaźń poddana zostanie najtrudniejszemu testowi. Warto zobaczyć film Karoliny Ford, aby zrozumieć wybory przed jakimi stawali wtedy młodzi ludzie.

Smugi”, czyli miłość do rodziny. Filmowy portret najbardziej „zakręconej” rodziny toruńskich artystów – Rodu Smużnych. Poznajcie ich, by zobaczyć, co znaczy miłość do sztuki i bliskich połączona w jedno. „Smugi” trzeba obejrzeć także dlatego, że są „testamentem filmowym” zmarłego w 2017 roku reżysera Marcina Gładycha, twórcy toruńskiego środowiska kina niezależnego.

Inner Voice”, czyli miłość i pasja. Film wyreżyserował duet Andiamo, czyli Mateusz Erdmann i Michał Więckowski. „Inner Voice” to pierwszy w Polsce film o Jakubie Józefie Orlińskim, wybitnym, młodym śpiewaku, który miłość do opery łączy z… breakdancem! Orliński jest dziś rozchwytywany przez światowe sceny operowe, a prestiżowy "The Telegraph" umieścił go w 10-tce „najbardziej czarujących artystów operowych świata”.

Przechowalnia”, czyli miłość do życia. To opowieść o Niko Niakasie, jedynym polskim Greku, wśród aktorów teatralnych, nakręcona przez młodą reżyserkę Mariannę Korman. To nie jest prosty dokument biograficzny, ale “filmowa spowiedź” artysty, który po kilkudziesięciu latach pracy przeszedł na teatralną emeryturę i próbuje dokonać „bilansu życia”.

Alternator”, czyli miłość do samochodu! Krótka, szalona historia o tym, dlaczego faceci kochają swoje samochody. Dowiecie się z niej także, jak wygląda naprawdę akcja pod tytułem: „Niemiec płakał jak sprzedawał”. Film wyreżyserował Mayo Kucharski, wschodzący talent polskiej reklamy, współorganizator Film Spring Open i twórca pierwszego filmu o gwiazdach polskiego YouTube „Zawód Youtuber”.

TELEDYSKI

6 wyjątkowych i pięknych wizualnie videoklipów.

W teledysku do utworu Organka pt. „Czarna Madonna”, po raz ostatni przed kamerą wystąpiła Kora Jackowska. To arcydzieło gatunku, wyreżyserowane przez laureata Złotych Lwów w Wenecji Jerzego Skolimowskiego.

Trzy kolejne klipy nakręcił duet Andiamo: “All the Saints” Kev Fox&Smolik, “Droga” Pezeta i “Spróbuję” w wykonaniu Króla. To piękne teledyski, także opowiadające historie z miłością w tle. Wystąpili w nich m.in. Olga Bołądź i Tomasz Zieliński.

Dwa następne klipy to muzyka alternatywna. „Poniedziałek” to utwór The Pau, punkowo-rockowej dziewczyny z Kujaw. Po debiutanckim koncercie w radiowej Trójce, wielu fachowców mówi, że to będzie „gwiazda” mocnego rocka. Kawałek “Radio” to klip szalonej formacji La Font, której wszyscy jej członkowie, obowiązkowo noszą nazwisko… La Font.

CZĘŚĆ EDUKACYJNA

Przed pokazem dajemy widzom dawkę ciekawej wiedzy o historii i współczesności kina. Multimedialną prezentację pt. „Miłość do Gwiazd Kina” prowadzi Jarosław Jarry Jaworski, twórca projektu „5xMiłośc”.

Serdecznie zapraszamy!