pomoc
Miejskie Centrum Kultury w Lipnie

DKF zaprasza: wielki zwycięzca Festiwalu w Gdyni „Zabij to i wyjedź z tego miasta


17 maja 2021 r. 09:51
DKF zaprasza: wielki zwycięzca Festiwalu w Gdyni „Zabij to i wyjedź z tego miasta

W piątek 28 maja o godz. 18:00 w lipnowskim Kinie Nawojka bez wątpienia trzeba obejrzeć jedno z największych wydarzeń filmowych tego roku, nagradzany na całym świecie obraz „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Animacja Mariusza Wilczyńskiego to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=X5t69GGc9Oc

Link do spotkania z twórcami filmu https://www.youtube.com/watch?v=QwKBGWqwNUo

Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency „Zabij to…” może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. „Zabij to…” powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy. Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami – sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.

Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

5 powodów dla których warto obejrzeć ten film:

☛ Tworzony przez 14 lat, wyjątkowo osobisty projekt Mariusza Wilczyńskiego - jednego z najważniejszych twórców polskiej animacji.
☛ Film zilustrowany muzyką Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout.
☛ Głosów postaciom w filmie użyczyli m.in.: Krystyna Janda, Marek Kondrat, Andrzej Wajda, Daniel Olbrychski, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Anna Dymna, Magdalena Cielecka, Anja Rubikczy Małgorzata Kożuchowska.
☛ Nagrodzony na najważniejszych festiwalach animacji na świecie m.in. w Ottawie (główna nagroda) oraz w Annecy (wyróżnienie jury). Jedyny polski film, który walczył o nagrody na 70. MFF w Berlinie.
☛ Animacja, która jako pierwsza w historii otrzymała najważniejszą nagrodę Festiwalu w Gdyni, tworząc wyjątkowy precedens.

Dziennikarze o filmie:

☛ Oglądając „Zabij to...", czuję, że ten film jest grą o wszystko, sprawą życia i śmierci.
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza
☛ Zapadłem się w tej melancholii, a później katowałem „Modlitwę” Tadeusza Nalepy z ciarkami na plecach. (...) Nic tutaj nie jest przypadkowe, wszystko płynie z serca.
Mateusz Żebrowski Marta Chylińska, Drugi Seans
☛ Mimo całego mroku, to także film o miłości lub raczej - by użyć ulubionego słowa noblistki - o czułości.
Adam Kruk, Filmweb
☛ „Zabij to i wyjedź z tego miasta" chwyta za serce nie tylko w momentach bezkresnej szczerości i nagości emocjonalnej autora, ale również we wspomnieniach, które choć przez chwilę możemy z nim dzielić.
Maciej Kędziora, Filmawka
☛ Film-wiersz, animacja rysowana wariografem podłączonym do jej twórcy. Ogląda się ten film jak sen; wpływa się weń, przytula do ukochanych głosów z przeszłości.
Tomasz Raczek

 

Nagrody:

2020 Annecy (Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych)-Wyróżnienie Jury

2020 Palić (Europejski Festiwal Filmowy)-Nagroda Jury Krytyków dla najlepszego filmu w konkursie "Parrallels and Encounters"

2020 Ottawa (Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych)-Grand Prix w kategorii: film pełnometrażowy

2020 Lima ("Al Este de Lima")-Nagroda Główna

2020 Lima ("Al Este de Lima")-Wyróżnienie Specjalne Jury Dziennikarzy

2020 Wiedeń (Wiedeński Międzynarodowy Festiwal Filmowy Viennale)-Nagroda FIPRESCI

2020 Sapporo (Międzynarodowy Festiwal Animacji "New Chitose Airport")-Nagroda Specjalna Jury

2020 Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Wielka Nagroda "Złote Lwy"

2020 Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za dźwięk

Franciszek Kozłowski 2021 Złota Taśma (Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP)-w kategorii: film polski