pomoc
Miejskie Centrum Kultury w Lipnie

Teatr amatorski

Teatr amatorski

Teatr amatorski młodzieży i dorosłych - Dworzec Główny

Teatr Dworzec Główny to grupa teatralna działająca w MCK od września 2007 roku. Grupa zajmuje się realizowaniem spektakli teatralnych. To co proponujemy, to teatr o codzienności współczesnych, młodych ludzi. Poruszamy m.in. problemy dorastania, tożsamości, przyjaźni i miłości. Nasze spotkania to luźne spotkania grupy dobrych znajomych, przez co nasza praca jest pozbawiona jakiejkolwiek rywalizacji, a same spotkania są przyjemnym oderwaniem się od codziennych problemów. Od początku istnienia teatru skład grupy zmieniał się wielokrotnie. U nas, tak jak na każdym dworcu PKP, ludzie przychodzą, spędzają krótki czas w oczekiwaniu na swój pociąg, a następnie odjeżdżają do domów, pracy czy szkoły. Jesteśmy otwarci na nowe osoby i nowe pomysły, zapraszamy więc wszystkich chętnych na nasze próby.

 

Grupa Teatralna dla dzieci – „P. teatrzyk”

Zajęcia grupy „P. teatrzyk” to parateatralne spotkania z dziećmi polegające na zabawie w teatr. Działania teatralne mają na celu rozwijać zainteresowania teatrem i wzbogacać wiedzę o literaturze. Na zajęciach uczestnicy doskonalą aparat mowy, wykonują ćwiczenia rozwijające dykcję, ćwiczą ruch sceniczny, a także plastykę ruchu oraz pobudzają wyobraźnię. Na spotkaniach czytamy teksty poetyckie, animujemy różne przedmioty, przeprowadzamy ćwiczenia sceniczne i wykonujemy różnego typu zadania aktorskie. Podczas zajęć przygotowujemy oprawę artystyczną miejskich imprez kulturalnych, a także spektakle teatralne. Spotkania mają charakter warsztatowy.

 

Teatr społeczny

Teatr społeczny to teatr amatorski tworzony przez lipnowską społeczność. Grupa nie tworzy stałej ekipy, a tworzy się „doraźnie” na potrzeby danego spektaklu, kabaretu czy musicalu. Osoby biorące udział w teatrze to zwykli mieszkańcy Lipna, ale także znane postacie pełniące funkcje społeczne, zarówno młodzież jak i osoby w średnim wieku. Aktorzy występują jako pasjonaci, bez gratyfikacji finansowych. Teatr społeczny jest platformą do animowania życia lokalnej społeczności. Uczestnicy biorą udział w teatralnej przygodzie, czerpią z niej radość i przyjemność.

W ramach teatru społecznego zrealizowane zostały spektakle: „Ballada o Rycerzu Dobrzyńskim”, Jasełka, „Brzydula”, „Sen Nocy Letniej” oraz miały miejsce występy zespołu „Tabor”.

 

Zespół Artystyczny "Dzieciaki Kukiełczaki"

Działa w MCK odlutego 2015 r. Należą do niego dzieci w wieku 6-10 lat, interesujące się teatrem, tańcem i śpiewem. W swoim dorobku mają już spektakl kukiełkowy "Kot w butach" oraz dwa spektakle autorskie instruktora MCK Teresy Paproty pt. "Bajkokwe figle migle" i "Bądź dzieciaku przy trzepaku". Zespółma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień zdobytych w konkursach lokalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Obecnie zespół pracuje nad kolejnym spektaklem autorskim pt. "Teatralne trele". Bardzo ważna w zespole jest integracja dzieci z róznych środowisk, niejednokrotnie przeradzająca się w przyjaźń. Sprzyjają temu wyjazdy na różnego rodzaju wycieczki i biwaki, organizowane przy pomocy rodziców dzieci należących do Zespołu jak również imprezy typu Zespołowy Dzień Dziecka, Wigilia, Mikołajki, Andrzejki, spotkania ludowe związane z Ziemią Dobrzyńską.

 

"Teatr 7 krzeseł"

Do tego zespołu należą dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Nazwa "Teatr 7 krzeseł" wzięła się od scenografii jaka jest bazą ich działań teatralnych. Jest to siedem kwadratowych krzeseł, które stanowiły inspirację dla dotychczas stworzonych i zaprezentowanych dwóch spektakli tj. "Kopciuszek" - scenariusz i reżyseria instruktor MCK Teresa Paprota oraz "Kot w trampkach" na podstawie bajki Jana Brzechwy. Obecnie trwają przygotowania trzeciego spektaklu "Kolorowe Grzdyle", gdzie główną scenografię tworzyć będą oczywiście siedem kolorowych krzeseł.