Dyskusyjny Klub Filmowy „SE(A)NS” zaprasza
Zapraszamy 28 kwietnia 2013 roku o godz. 15:00 do Kina Nawojka na film Bartosza Konopki pt. „Lęk wysokości”. Filmem tym rozpoczyna działalność lipnowski Dyskusyjny Klub Filmowy „SE(A)NS”, który zaprasza na spotkanie z reżyserem po projekcji. Karnety oraz bilety do kupienia w kinie przed seansem. Głosy w prasie:
„Jeden z najbardziej wzruszających i poruszających filmów roku 2011... Uderzająca szczerość filmu [...] terapeutycznie działa na odczucia widowni”. Katarzyna Kasperska, wp.pl
Reżyseria: BARTOSZ KONOPKA
Występują: MARCIN DOROCIŃSKI, KRZYSZTOF STROIŃSKI, MAGDALENA POPŁAWSKA, ANNA DYMNA, DOROTA KOLAK
Produkcja: Polska 2011
Czas trwania: 87 min
„LĘK WYSOKOŚCI” - prelekcja dla widzów wygłoszona w dniu 28.04.2013
„Najlepsze to małe kina
w rozterce i w udręce,
z krzesłami wyściełanymi
pluszem czerwonym jak serce.
(…)
Na dworze jeszcze widno,
a już się lampa kołysze
i cienie meandrem biegną
nad zwiastującym afiszem.
(…)
Jakże tu miło się wtulić,
deszcz, zawieruchę przeczekać
i nic, i nic nie mówić,
i trwać, i nie uciekać”.
Tak napisał przed laty Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu „Małe kina”. Witam Państwa serdecznie w naszym małym, magicznym kinie, które pamięta atmosferę lat dwudziestych XX wieku. Pamięta też szalone lata 60-te i ten czas, gdy w Lipnie powstał pierwszy Dyskusyjny Klub Filmowy.
Kino jest jak sen, pozwala zapomnieć nam o codzienności, staje się intymnym spektaklem, który każdy przeżywa w inny sposób. W ciemności, podczas projekcji budzą się magiczne uczucia, zaczynamy marzyć, identyfikować się z bohaterami, patrzymy na świat ich oczami. Kino potrafi zmieniać, uwrażliwiać, łączyć. Ambitne kino obdarza nas również aureolą mądrości. Być może dziś po seansie z cyklu „Trudne tematy w polskim kinie” opuścimy Kino Nawojka nieco mądrzejsi, bogatsi o nowe doświadczenia.
Inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „SE(A)NAS” rozpoczynamy od skłaniającego do refleksji filmu z 2011 roku. Zrealizowany pod artystycznym patronatem Agnieszki Holland „Lęk wysokości” to debiut fabularny Bartosza Konopki, jednego z najczęściej nagradzanych polskich reżyserów młodego pokolenia. Bartosz Konopka to znakomity dokumentalista. Dokument „Królik po berlińsku” był pokazywany na ponad 70 festiwalach, zdobył kilkanaście nagród i był nominowany do Oscara w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny za rok 2009.
Natomiast „Lęk wysokości” - pełnometrażowy debiut uzdolnionego reżysera nowego pokolenia - to kolejny dowód na to, że polskie kino może być interesujące. W 2011 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film został gorąco przyjęty przez publiczność i krytykę, a Bartosza Konopkę nagrodzono za najlepszy debiut. „Lęk wysokości" uhonorowano także specjalnym wyróżnieniem jury na międzynarodowym festiwalu w Mannheim-Heildelbergu za zdjęcia Piotra Niemyjskiego. Film otrzymał również kilka innych nagród: II Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bombaju w Indiach (2011), Złotą Rybkę dla najlepszego polskiego filmu na 38. Ińskim Lecie Filmowym, Nagrodę Jury Młodzieżowego w Tarnowie (2012) oraz Nagrodę Publiczności podczas Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Debiuty” w Koninie (2012). Na uwagę zasługuje także nagrodzona na Festiwalu w Gdyni charakteryzacja Janusza Kalei. W klimat filmu doskonale wprowadza muzyka Macieja Cieślaka, znanego w środowisku miłośników alternatywnego rocka.
„Lęk wysokości” jest opowieścią o młodym reporterze telewizyjnym Tomku, który prowadzi bardzo poukładane życie. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojciec trafił do szpitala psychiatrycznego, a on jest jedyną osobą, która może mu pomóc. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca, zanurza się w świat szaleństwa i dowiaduje się prawdy o sobie.
Kreacje aktorskie
Doskonałe kreacje aktorskie stworzyli Krzysztof Stroiński i Marcin Dorociński. Pierwszy zagrał ojca, coraz bardziej zagłębiającego się w chorobę. Drugi to człowiek rozdarty między przeszłością i teraźniejszością. To obolały syn, który próbuje zwrócić ojcu to, co jest mu winien, gotowy za to zapłacić bardzo wysoką cenę.
Grający rolę Tomka Marcin Dorociński to jeden z najbardziej utalentowanych aktorów młodego pokolenia: laureat nagrody za drugoplanową rolę męską w filmie „Rewers”, zdobywca nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i nagrody aktorskiej na festiwalu „Młodzi i Film" w Koszalinie za rolę w „Pitbullu” w 2005 roku. Rok 2007 przyniósł mu Nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę Fabia w „Ogrodzie Luizy”. Za film „Boisko bezdomnych” Katarzyny Adamik został nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2009 w kategorii najlepsza główna rola męska, zaś za rolę w filmie „Róża” otrzymał Złote Lwy na Festiwalu w Gdyni.
Jego filmowym „ojcem” jest Krzysztof Stroiński, artysta o ogromnym dorobku filmowym i teatralnym, związany obecnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie, twórca wybitnej kreacji w filmie „Rysa” Michała Rosy, za którą otrzymał Wyróżnienie Honorowe na 33. FPFF w Gdyni w 2008 roku oraz Orła w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska w 2009 roku.
Obu aktorom świetnie partneruje Magdalena Popławska, spokojna i stonowana w roli żony Tomasza. Byłą żonę filmowego Wojciecha gra Dorota Kolak, wybitna aktorka teatru Wybrzeże (nagrodzona za najlepszą drugoplanową rolę żeńską na 34. FPFF w filmie „Jestem twój”).
Kamera Piotra Niemyjskiego podchodzi do nich wszystkich blisko, zagląda im w oczy. Rozmowa z widzem, jaką prowadzi Konopka, staje się dzięki temu jeszcze bardziej intymna. Proszę zwrócić uwagę na częste zbliżenia i półzbliżenia twarzy Wojciecha – sugestywność twarzy, wyrazistość oczu, w których widać mądrość i cierpienie.
W „Lęku wysokości” kryje się film o miłości i dojrzewaniu. Życie hartuje nas poprzez sytuacje nieodwracalne, wobec których, wydawałoby się, jesteśmy bezradni. Wtedy właśnie następuje wewnętrzna przemiana. Przestajemy być dziećmi.
W recenzji dla „Gazety Wyborczej” Tadeusz Sobolewski stwierdza: „Lęk wysokości” wpisuje się w szereg polskich filmów ostatnich lat, w których trzydziestolatki patrzą na rodziców, konfrontują się z ich słabością, złem, chorobą, winą, szaleństwem - jak Lechki w „Erratum”, Szumowska w „33 scenach z życia”, Lewandowski w „Krecie”. Zamieniają się z nimi rolami, patrzą na nich jakby z zewnątrz, trochę jak na obcych ludzi, co nie przeszkadza wziąć ich pod opiekę. Ten dystans jest dobry - bo często w rodzinnej bliskości nie można okazać sobie uczuć. Czy te filmy nie mówią czegoś podobnego jak kiedyś „Dekalog” Kieślowskiego? Trzeba uczyć się żyć z problemami nierozwiązywalnymi. Trzeba z tym żyć. („Gazeta Wyborcza”)
„Lęk wysokości” to niezwykle przejmująca i osobista historia o relacjach między ojcem i synem. Relacje z rodzicami są tematem ważnym dla każdego z nas, zmagamy się z nimi bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie. O trudnych relacjach niełatwo jest mówić. Czasem trzeba o tym stworzyć film lub po prostu napisać wiersz. Być może tradycją Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Lipnie będzie obecność lokalnych poetów, którzy zechcą podzielić się z publicznością utworem będącym swoistym mottem poprzedzającym seans. Dziś zaproszenie przyjął pan Dariusz Chrobak, autor kilku tomików wierszy, wśród których znalazł się utwór poświęcony ojcu. Przed Państwem pan Dariusz Chrobak , a zaraz potem projekcja filmu „Lęk wysokości”. Serdecznie zapraszam!
Monika Głowacka